Zalety kwasu salicylowego dla melasmy

Stosowanie kwasu salicylowego na melasmę jest doskonałym sposobem na zmniejszenie pigmentacji skóry. Jest to szczególnie korzystne dla osób o ciemnych odcieniach skóry. Kwas ten jest stosowany w szerokiej gamie zabiegów na melasmę, w tym peelingach chemicznych i zabiegach łączonych. Może być również stosowany samodzielnie.

Plan pielęgnacji skóry przed peelingiem

Uzyskanie planu pielęgnacji skóry przed peelingiem z kwasem salicylowym na melasmę to dobry sposób na uniknięcie potencjalnych skutków ubocznych i poprawienie wyników peelingu. Twój dermatolog lub specjalista od pielęgnacji skóry może zalecić schemat pielęgnacji, który jest odpowiedni dla Twojego unikalnego typu skóry.

Przed wykonaniem peelingu chemicznego należy przygotować się na pytania dotyczące historii choroby i wszelkich przyjmowanych leków. Powinnaś być również przygotowana do odpowiedzi na wszelkie pytania, jakie Twój lekarz może mieć na temat zabiegów kosmetycznych.

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać przed wykonaniem peelingu chemicznego jest przestrzeganie zaleceń lekarza. Obejmują one utrzymywanie skóry w czystości i suchości oraz stosowanie maści ochronnych lub środków nawilżających. Ponadto, należy unikać ekspozycji na słońce, woskowania, depilacji i elektrolizy przez co najmniej pięć dni przed zabiegiem. Należy również unikać wszelkich leków, takich jak aspiryna lub retinol, przez co najmniej dziesięć dni przed zabiegiem.

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie melasmę, możesz rozważyć wykonanie peelingu o średniej głębokości. Peelingi te usuwają powierzchowne warstwy skóry, pozwalając na odsłonięcie głębszych warstw.

Pomocny może być również plan pielęgnacji skóry przed peelingiem z użyciem tretinoiny. Lek ten pomaga przygotować skórę do peelingu poprzez obniżenie stanu zapalnego spowodowanego trądzikiem. Należy również poinformować lekarza o przyjmowaniu izotretynoiny w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Ważne jest również, aby zachować ostrożność podczas i po wykonaniu peelingu chemicznego. Należy ograniczyć ekspozycję na słońce do minimum 10 minut dziennie. Należy również unikać depilacji woskiem i depilacji twarzy, a także nadmiernego ciepła lub pocenia się.

Po peelingu będziesz musiała unikać czynności, które zwiększają ciepło ciała lub pocenie się. Należy również unikać nakładania makijażu lub stosowania jakiegokolwiek lodu na twarz.

Peelingi chemiczne są stosowane w celu poprawy wyglądu i tekstury skóry. Zmniejszają również widoczność drobnych linii, zmarszczek i pigmentacji. Rezultaty peelingu będą widoczne dopiero po kilku miesiącach. W ciągu pierwszych kilku tygodni może wystąpić pewne zaczerwienienie, kłucie i obrzęk. Po kilku tygodniach skóra wraca do swojego normalnego odcienia.

Peelingi chemiczne

Stosowanie peelingów chemicznych w przypadku melasmy jest najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym sposobem na usunięcie ciemnych plam na skórze. Procedura jest zwykle wykonywana w serii 4-6 sesji. Skóra jest najpierw oczyszczana, a następnie traktowana środkiem chemicznym. Środek chemiczny niszczy górne warstwy skóry i wyzwala powstawanie nowych komórek. Te nowe komórki wytwarzają zdrowszą, bardziej młodzieńczą skórę.

Wybór odpowiedniego peelingu chemicznego jest kluczowy dla osiągnięcia pożądanego rezultatu. Wybór odpowiedniego peelingu zależy od rodzaju pigmentacji, jaką posiadasz, typu skóry i Twoich konkretnych potrzeb. Peeling może mieć łagodne do poważnych skutków ubocznych. Podjęcie odpowiednich środków ostrożności i doradztwo są również ważne.

W melazmie, górna warstwa skóry gromadzi niepożądaną melaninę. Środek złuszczający usuwa melaninę i powoduje powierzchowne efekty. Nowsza, zdrowsza skóra będzie równomiernie pigmentowana i gładka.

Niektóre peelingi mogą powodować delikatne uczucie szczypania, co jest normalne. Inne peelingi mogą wymagać miejscowego znieczulenia. Jeśli rozważasz użycie peelingu, najlepiej jest znaleźć dermatologa z certyfikatem. Należy również upewnić się, że używasz filtrów przeciwsłonecznych.

Peelingi chemiczne mogą być skuteczne zarówno w przypadku jasnych, jak i ciemnych typów skóry. Jednak w przypadku ciemnej skóry istnieje większe ryzyko wystąpienia reakcji niepożądanych.

Jeśli masz ciemny odcień skóry, powinnaś unikać stosowania głębokich peelingów chemicznych. Dzieje się tak dlatego, że peelingi te mogą powodować przedłużoną hiperpigmentację i blizny przerostowe.

Głębokie peelingi powinny być stosowane tylko z odpowiednią ochroną przeciwsłoneczną. Korzystanie z parasola lub noszenie kapelusza może również pomóc w zmniejszeniu ekspozycji na promieniowanie UV.

Jeśli rozważasz peelingi chemiczne na melasmę, możesz chcieć porozmawiać z dermatologiem, aby ustalić, który rodzaj będzie działał najlepiej dla Twojej skóry. Wybór najlepszego peelingu chemicznego dla Twojej skóry jest ważny dla osiągnięcia cery wolnej od melasmy.

Najlepszy peeling chemiczny dla melasmy zależy od stopnia zaawansowania Twojej choroby. Niektórzy pacjenci doświadczają doskonałych rezultatów, podczas gdy inni po powtórzeniu sesji nadal doświadczają nieprawidłowej pigmentacji. Dla ciemniejszej skóry najlepszym wyborem jest kwas salicylowy.

Zabiegi łączone

W kilku badaniach oceniano efekty zabiegów miejscowych na melasmę. Badania te są wykorzystywane do określenia najbardziej skutecznych metod leczenia tego schorzenia. Melasma jest przewlekłą chorobą, która powoduje ciemne plamy na twarzy i szyi. Jest to spowodowane ekspozycją na słońce i innymi czynnikami hormonalnymi. Można jej zapobiec, stosując przez cały rok filtry przeciwsłoneczne o szerokim spektrum działania. Wielomodalne podejście do leczenia powinno obejmować rozjaśniacze skóry, kuracje antyoksydacyjne i środki złuszczające.

W 2009 roku przeprowadzono przegląd systematyczny. Badanie przeprowadzono w języku angielskim i hiszpańskim. Piśmiennictwo przeszukano w bazach Embase, PubMed i Cochrane Library. Znaleziono łącznie 703 artykuły. Badania zostały skategoryzowane na podstawie następujących kryteriów: RCT (randomizowane badania kliniczne), kontrolowane badania kliniczne oraz badania z podwójnie ślepą próbą.

Wyniki wykazały, że kwas glikolowy jest skutecznym lekiem w leczeniu melasmy. Można go nakładać na skórę na około pięć minut, dwa do trzech razy w tygodniu. Terapia miejscowa zmniejsza produkcję melaniny w komórkach skóry. Promuje również wzrost nowej skóry. Ponadto może być łączony z hydrochinonem, kwasem hialuronowym i innymi związkami.

W niektórych badaniach stwierdzono, że kwas traneksamowy wykazał doskonałe wyniki w 2012 roku. Substancja ta działa poprzez blokowanie czynników melanogennych. Może być podawana śródskórnie lub miejscowo, jako leczenie doustne. Stosuje się go w ciężkich przypadkach melazmy.

Kwas migdałowy to łagodny rodzaj kwasu AHA. Może być stosowany w formie kremu, pianki lub żelu. Najlepiej działa, gdy jest stosowany w połączeniu z tretinoiną.

Kwas salicylowy jest beta-hydroksykwasem (BHA), który jest stosowany w leczeniu pokrewnych schorzeń. Jest on stosowany w połączeniu z kwasem hialuronowym, retinoidem i innymi związkami. W badaniu stwierdzono, że leczenie kombinowane było lepsze niż leczenie indywidualne.

Kwas azelainowy, który ma postać pianki, kremu lub żelu, jest leczeniem miejscowym, które działa najlepiej, gdy jest stosowane z tretynoiną. Zabiegi te działają poprzez redukcję wolnych rodników w skórze. Połączenie tych środków może być stosowane jako leczenie miejscowe lub śródskórne.

Wyniki wykazały, że zabiegi łączone były najbardziej skuteczne w przypadku melasmy. Jednak potrzeba więcej badań, aby ocenić kombinację środków dla tej populacji pacjentów.

Nawroty i nawrotowość

Różne metody leczenia melasmy były stosowane z powodzeniem, ale nawroty i nawrotowość są powszechne. Melasma jest przewlekłym zaburzeniem, które dotyczy skóry, zwłaszcza twarzy i przedramion. Objawy melasmy mogą być łagodne lub ciężkie i wymagają długotrwałej terapii, aby osiągnąć trwałą remisję. Melasma jest często leczona za pomocą kombinacji środków miejscowych i środków fotoprotekcyjnych.

Leki miejscowe mają na celu zmniejszenie pigmentacji i redukcję nadmiaru naczyń krwionośnych w skórze. Leki te mogą być stosowane samodzielnie lub w połączeniu z innymi zabiegami. Niektóre leki są stosowane przez krótki czas w celu zmniejszenia pigmentacji i stanu zapalnego, podczas gdy inne są stosowane przez dłuższy czas.

Kwas glikolowy jest alfa-hydroksykwasem, który sprzyja rozpraszaniu melaniny i zmniejsza spójność korneocytów. Jest on zwykle stosowany w kremach, które są aplikowane w stężeniach od 4% do 10%. Znany jest również z tego, że powoduje przejściowy rumień. Jest stosowany w połączeniu z kwasem kojowym i innymi zasadami aktywnymi.

Kwas azelainowy jest słabym inhibitorem tyrozynazy w melanocytach. Wiadomo, że jest bezpieczny i dobrze tolerowany u kobiet w ciąży. Wiadomo również, że zmniejsza syntezę DNA melanocytów. Kwas azelainowy może być stosowany w postaci 20% kremu dwa razy dziennie w przypadku melazmy.

Witamina C jest również znana jako skuteczna w melazmie. Deponuje ona dopaquinone i hamuje melanogenezę. Najbardziej aktywną formą witaminy C jest kwas l-askorbinowy, który stosuje się w melazmie w stężeniu 5-20%. Nie należy go stosować przez dłuższy czas, ponieważ może powodować podrażnienie skóry.

Inne metody leczenia melasmy to peelingi chemiczne, terapie laserowe oraz terapie łączone. Peelingi chemiczne usuwają powierzchowne warstwy skóry, natomiast terapie laserowe celują w komórki barwnikowe w skórze.

Wiele leków stosowanych w leczeniu melasmy to kombinacje zastrzeżonych cząsteczek i istnieje niewiele informacji na temat ich bezpieczeństwa i skuteczności. Wiele leków stosowanych w leczeniu melasmy ma poważne działania niepożądane na skórę przy długotrwałym stosowaniu.

W jednym z ostatnich badań dokonano przeglądu aktualnej literatury dotyczącej środków stosowanych miejscowo w leczeniu melasmy. Stwierdzono, że niewiele produktów miejscowych zostało przetestowanych w randomizowanych badaniach kontrolowanych. Większość badań dotyczyła pacjentów rasy kaukaskiej i nie była prowadzona u pacjentów z Azji. Ponadto większość leków, które wykazały dobrą skuteczność, ma również niekorzystny wpływ na skórę przy długotrwałym stosowaniu.

Podobne tematy