Rzeczy, które powinieneś wiedzieć o laserowej resurfacingu skóry w przypadku znamion

Bez względu na to, czy rozważasz laserowy resurfacing skóry w przypadku znamion, czy też nie, jest kilka rzeczy, które powinnaś wiedzieć. Nie jest to tak proste jak samo usunięcie znamion; musisz wziąć pod uwagę inne kwestie, takie jak tekstura skóry i ogólny stan zdrowia Twojej skóry.

Wspólne cechy znamion

W ciągu pierwszych kilku miesięcy życia dziecka większość znamion jest stabilna. Niektóre z nich mogą jednak zwiększać swój rozmiar lub mogą zacząć blednąć. Jeśli masz znamię, które Cię niepokoi, porozmawiaj z dermatologiem o możliwościach leczenia. Możesz zapytać lekarza o leki, odzież uciskową lub zabieg chirurgiczny.

Naczyniaki to naczyniowe znamiona występujące w skórze. Zazwyczaj są one niegroźne, ale mogą powodować krwawienie i otwieranie się ran, a także zaburzać widzenie dziecka. Znamiona te występują najczęściej u niemowląt i mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele.

Znamiona naczyniowe są spowodowane nieprawidłowym wzrostem naczyń krwionośnych. Mogą mieć różną wielkość i kolor. Pojawiają się płaskie lub uniesione na powierzchni skóry. Niektóre znamiona, takie jak nevus of ota, są brązowe lub czarne, podczas gdy inne są niebieskie lub szare.

Z kolei znamiona pigmentowe to ciemne znamiona, które pojawiają się w wyniku nadmiernego nagromadzenia komórek barwnikowych skóry. Najczęściej występują u niemowląt i Azjatów, ale mogą pojawić się także u Latynosów. Jeśli zauważysz duże lub ciemne znamię, najlepiej odwiedź dermatologa. Może on być w stanie usunąć znamię drogą chirurgiczną lub może być konieczne wstrzyknięcie kortykosteroidów.

Oprócz powodowania problemów, niektóre znamiona mogą również pozostawić blizny. Mogą one również zakłócać widzenie i oddychanie dziecka. Niektóre znamiona mogą nawet rozciągać i obciągać skórę. Może to powodować zaburzenia emocjonalne u Twojego dziecka, a także sprawić, że będzie ono niepewne siebie.

Twój dermatolog będzie mógł pomóc Ci w podjęciu decyzji o najlepszym leczeniu dla skóry Twojego dziecka. Wiele znamion można usunąć poprzez laserowy resurfacing skóry, który może stymulować wzrost nowej skóry. Leczenie to zwykle rozpoczyna się w pierwszych sześciu do dwunastu miesiącach życia. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, należy wykonać od sześciu do ośmiu zabiegów.

Lasery nieablacyjne mają mniej skutków ubocznych

W porównaniu z laserami ablacyjnymi, lasery nieablacyjne mają mniej skutków ubocznych w przypadku resurfacingu skóry pod kątem znamion. Lasery te celują w określony obszar, aby leczyć problemy skórne i promować wzrost kolagenu. Proces ten może być skuteczny w poprawie tekstury skóry, tonu skóry i pigmentacji.

Chociaż laserowy resurfacing skóry może poprawić Twój wygląd, ważne jest, aby zrozumieć potencjalne skutki uboczne tej procedury. Przed wyborem dostawcy należy omówić ryzyko i wyniki zabiegu. Jeśli masz jakiekolwiek obawy, upewnij się, że szukasz chirurga kosmetycznego z certyfikatem. Ta osoba będzie w stanie polecić najlepsze leczenie dla Twojego typu skóry.

Podczas zabiegu pacjent może doświadczyć lekkiego zaczerwienienia, obrzęku lub stwardnienia. Objawy te zwykle zanikają po kilku dniach. Aby złagodzić dyskomfort, mogą być zalecane dostępne bez recepty środki przeciwbólowe.

Pacjenci, u których wykonano zabieg laserowego resurfacingu skóry mogą mieć zwiększoną wrażliwość na słońce. Może to oznaczać, że będą musieli unikać ekspozycji na słońce przez kilka miesięcy po zabiegu. Ponadto, mogą oni potrzebować poddać się zabiegowi touch up w późniejszym czasie.

Ogólnie rzecz biorąc, lasery nieablacyjne wymagają mniejszej liczby zabiegów i mają mniejszy czas przestoju. Dzięki temu pacjenci mogą szybciej wrócić do swoich normalnych zajęć.

Zabiegi laserem nieablacyjnym są również mniej bolesne niż resurfacing laserem ablacyjnym. Proces ten może wymagać od jednego do trzech zabiegów. Ponadto, proces resurfacingu jest stopniowy. Pełne zagojenie się nowej skóry może trwać nawet rok. W obszarze zabiegowym przez kilka dni po zabiegu może sączyć się żółty płyn.

Po resurfacingu laserowym skóra może być czerwona i surowa. Pacjenci mogą również doświadczyć pęcherzy i skorupek. Objawy te są podobne do oparzeń słonecznych. Należy unikać zbierania skorupek, ponieważ może to spowodować powstanie blizn.

Frakcjonowane lasery CO2 mają krótszy czas rekonwalescencji

W porównaniu z tradycyjnymi laserami CO2, frakcjonowane lasery CO2 mają krótszy czas rekonwalescencji w przypadku resurfacingu skóry w przypadku znamion. Dostarczają one bardzo krótki impuls energii świetlnej. W ten sposób powstaje precyzyjne oparzenie, które powoduje usunięcie zewnętrznych warstw skóry. Proces ten wyzwala w skórze produkcję nowego kolagenu i składników skóry właściwej. Po tygodniu lub dwóch skóra zaczyna wyglądać zdrowiej.

Ponadto, czas rekonwalescencji po resurfacingu laserem CO2 jest dostosowany do potrzeb pacjenta. Niektórzy pacjenci potrzebują tylko jednego zabiegu, podczas gdy inni mogą potrzebować trzech lub czterech. Oznacza to, że czas rekonwalescencji będzie zależał od intensywności zabiegu i długości czasu, jaki pacjent musi spędzić na słońcu.

Większość pacjentów ma niewielkie zaczerwienienie przez kilka dni po zabiegu. Zaczerwienienie zniknie, a skóra będzie czysta i zdrowo wyglądająca. Jednak u niektórych osób występują gorące punkty. Jeśli jesteś zaniepokojony, poproś lekarza o wyjaśnienie.

W okresie rekonwalescencji pacjenci mogą nosić makijaż. Powinni również nosić fizyczną blokadę przeciwsłoneczną. Jeśli nie będą nosić blokady przeciwsłonecznej, może wystąpić u nich dodatkowe zaczerwienienie lub skorupa.

Niektóre procedury resurfacingu laserem CO2 mają bardziej znaczące efekty uboczne niż inne. Jednakże, ryzyko jest nadal stosunkowo niskie. Dobry chirurg może zidentyfikować wszelkie potencjalne komplikacje i zapobiec im. W zależności od rodzaju zastosowanego lasera CO2, pacjenci mogą spodziewać się 30-70% poprawy po zabiegu.

Oprócz zaczerwienienia, pacjenci mogą doświadczyć sączenia, obrzęku lub złuszczania przez kilka tygodni po zabiegu. Można tego uniknąć stosując rutynę pielęgnacji skóry, która zawiera antyoksydanty.

U niektórych pacjentów po zabiegu mogą wystąpić drobne infekcje. Infekcje te mogą być spowodowane przez wirusy, bakterie, grzyby lub inne organizmy patologiczne. Na szczęście większość lekarzy przepisuje po zabiegu antybiotyki.

Znamiona naczyniowe i znamiona wrodzone

W zależności od lokalizacji i nasilenia znamienia wrodzonego lub znamienia naczyniowego, można wykonać zabieg chirurgiczny w celu usunięcia zmiany. Chirurgiczne usunięcie jest często wykonywane w znieczuleniu miejscowym. W niektórych przypadkach może być zastosowane znieczulenie ogólne. Operacja zwykle goi się w ciągu tygodnia. Mogą mu towarzyszyć leki lub laseroterapia.

Znamiona naczyniowe, z drugiej strony, są spowodowane przez nieprawidłowe zbiory naczyń krwionośnych. Naczynia krwionośne mogą być zbyt liczne, zbyt małe lub zbyt szerokie. Zmiany te mogą występować jako czerwone plamy, różowe plamy lub białe plamy.

Mogą pojawić się na każdej części ciała. Zmiany te nie są niebezpieczne, ale mogą mieć podwyższone ryzyko rozwoju raka skóry. Jeśli Twoje dziecko ma znamię naczyniowe, warto skonsultować się z dermatologiem. W zależności od lokalizacji, u Twojego dziecka może zostać zdiagnozowane znamię wrodzone, plama po winie portowym lub naczyniak.

Znamiona naczyniowe nie są zazwyczaj niebezpieczne. Występują często u niemowląt i mogą budzić niepokój rodziców. W zależności od stopnia zaawansowania, dziecko może wymagać monitorowania przez pewien czas. Te znamiona mogą być leczone w gabinecie lekarskim lub w szpitalu.

Znamiona łojowe są również rodzajem znamienia. Są one zazwyczaj koloru brązowego lub pomarańczowego. Zwykle pojawiają się w kształcie owalu lub przecinka. Mogą nie zanikać z czasem, co może powodować problemy psychologiczne. Lekarz może zalecić operację lub połączenie leków i terapii laserowej.

Znamiona barwnikowe są spowodowane przerostem komórek produkujących pigment. Są one również spowodowane przez hormony, które aktywują gruczoły podczas dojrzewania. Mogą być leczone za pomocą terapii laserowej lub biopsji.

Zapobieganie reaktywacji zimnych owrzodzeń po laserowym resurfacingu skóry

Zapobieganie reaktywacji zimnych owrzodzeń po laserowym resurfacingu skóry jest jedną z korzyści płynących z tego typu zabiegu. Jednak procedura ta może również powodować tymczasowe przyciemnienie skóry. Im ciemniejsza jest Twoja skóra, tym większe ryzyko przyciemnienia. Jeśli masz historię rodzinną przebarwień, powinnaś poinformować lekarza o swoim ryzyku.

Zimne owrzodzenia są bardzo zaraźliwe, dlatego należy trzymać ręce i usta pod przykryciem. W przypadku wystąpienia zimnej rany, należy skonsultować się z dermatologiem. Lekarz może przepisać antybiotyki lub maści, które pomogą w leczeniu infekcji. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie opryszczkę, może być również zalecane przyjmowanie leków przeciwwirusowych.

Zimne owrzodzenia najskuteczniej leczy się przed powstaniem skorupy. Mogą one jednak pojawić się w dowolnym miejscu na skórze. Mogą być spowodowane urazami warg lub jamy ustnej, a także pracami stomatologicznymi i stresem.

Zimne owrzodzenia można leczyć lekami, ale mogą one nie zapobiec ich ponownemu wystąpieniu. Jeśli masz osłabiony układ odpornościowy, powinieneś zachować szczególną ostrożność w przypadku zimnych owrzodzeń. Należy również poinformować lekarza o wszelkich wcześniejszych przypadkach wystąpienia zimnej owrzodzenia. Być może zostaną Ci przepisane sterydy w celu zmniejszenia obrzęku oraz maść zapobiegająca powstawaniu strupów.

Laserowy resurfacing skóry to powszechny zabieg kosmetyczny, w którym wykorzystuje się laser do usunięcia wierzchnich warstw skóry. Uzyskana w ten sposób skóra jest gładsza i jaśniejsza. Laserowy resurfacing może być wykonywany przez dermatologa lub chirurga plastycznego.

Czas trwania gojenia zależy od rodzaju użytego lasera. W niektórych przypadkach nowa skóra pojawi się w ciągu kilku tygodni. W innych przypadkach może to potrwać kilka miesięcy. U kilku pacjentów mogą wystąpić trwałe zmiany w kolorze skóry, w tym przyciemnienie dotkniętego obszaru.

Podobne tematy