Korzyści z posiadania tłustej skóry

Posiadanie tłustej skóry może być prawdziwym błogosławieństwem. Może pomóc Ci wyglądać dobrze, a także może uchronić Cię przed rozwojem raka skóry.

Witamina E zwalcza wolne rodniki

Stosowanie miejscowo witaminy E zwalcza wolne rodniki i zapewnia skórze ochronę przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV. Wzmacnia również barierę skórną i zmniejsza stany zapalne. Może być również korzystna dla osób z alergiami.

Wolne rodniki to cząsteczki, które powstają, gdy komórki organizmu są zestresowane. Są one wysoce reaktywne i uszkadzają komórki i tkanki. Wolne rodniki mogą powodować choroby układu krążenia i nowotwory.

Witamina E jest od wieków stosowana do zwalczania wolnych rodników. Występuje w pokarmach, takich jak ryby, orzechy i olej słonecznikowy. Może być również przyjmowana w formie suplementów. Jest badana pod kątem właściwości antyoksydacyjnych i może odgrywać rolę w zapobieganiu nowotworom. W kilku badaniach na zwierzętach wykazano, że pewne izomery witaminy E hamują wzrost guzów.

Wolne rodniki powstają w skórze w wyniku wewnętrznego metabolizmu. Mogą być wyzwalane przez zanieczyszczenia, promieniowanie i promieniowanie jonizujące. Ekspozycja na promienie UV jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do generowania wolnych rodników w skórze.

Chociaż witamina E jest silnym antyoksydantem, nie ma badań potwierdzających jej właściwości fotoprotekcyjne. Badania in vitro są ograniczone i nie mogą odtworzyć struktury skóry. W badaniach tych odnotowano mieszane wyniki, w niektórych badaniach nie stwierdzono wpływu witaminy E na uszkodzenia wywołane przez wolne rodniki, a w innych badaniach odnotowano pozytywne efekty.

A-tokoferol, dominująca forma witaminy E w organizmie człowieka, została powiązana z wieloma korzyściami zdrowotnymi. Wiadomo, że obniża cholesterol i chroni przed chorobami serca. Znajduje się również w filtrach przeciwsłonecznych. Istnieją inne formy witaminy E, takie jak gamma-tokoferol i delta-tokoferol, które okazały się mieć działanie kardioprotekcyjne.

Miejscowo stosowana witamina E może być również pomocna w zmniejszaniu uszkodzeń spowodowanych przez wolne rodniki związane z zanieczyszczeniami. Chociaż brakuje badań dotyczących korzyści płynących ze stosowania witaminy E w innych obszarach ciała, uważa się ją za bezpieczną, gdy jest stosowana w stężeniach od 0,5 do 50%.

Łatwiej się z nią uporać niż z suchą skórą

Stosowanie odpowiednich produktów i technik pielęgnacji skóry może pomóc w zmniejszeniu problemu tłustej skóry. Najlepsze wyniki można osiągnąć stosując kombinację środków nawilżających, dobry filtr przeciwsłoneczny i trochę szczęścia. Niektóre z najlepszych produktów dla skóry tłustej to środki nawilżające o bezolejowej formule.

Zacznij od dobrego środka nawilżającego i oczyszczającego, a następnie wybierz sposób pielęgnacji skóry, który pasuje do Twojego stylu życia. Jeśli chcesz osiągnąć maksymalne rezultaty, warto wyrobić sobie nawyk usuwania makijażu przed snem i myć twarz co najmniej raz dziennie.

Stosowanie odpowiednich produktów może sprawić, że Twoja skóra będzie wyglądać świeżo i promiennie. Najlepszym sposobem na to jest unikanie ostrych substancji chemicznych i składników. Na przykład, staraj się unikać kosmetyków zawierających składniki ropopochodne, takie jak olej mineralny, i stosuj bezolejowe kremy nawilżające i kosmetyki. Jeśli musisz nosić makijaż, wybierz formułę na bazie wody, która jest zaprojektowana jako lekka i niedrażniąca.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepszym sposobem na uzyskanie nawilżonej, zdrowo wyglądającej skóry jest picie dużej ilości wody i unikanie narażania skóry na działanie ostrych substancji chemicznych, takich jak alkohol i substancje zapachowe. Ponadto, upewnij się, że używasz produktów zawierających kwas hialuronowy, który jest składnikiem nawilżającym, pomagającym uelastycznić skórę. Na koniec, staraj się nie myć twarzy częściej niż dwa razy dziennie, bo skóra będzie się przetłuszczać.

Istnieje wiele opcji, a dermatolog może pomóc Ci znaleźć najlepsze produkty dla Twojego typu skóry. Jednak znalezienie najlepszej kombinacji produktów dla Twojej skóry może wymagać pewnych prób i błędów. Najważniejszą częścią pielęgnacji skóry jest wiedza na temat jej typu i odpowiednie traktowanie.

Mniejsze prawdopodobieństwo poparzeń słonecznych

Posiadanie tłustej skóry nie musi być czymś złym. W rzeczywistości, skóra tłusta jest naturalnie bardziej odporna na słońce niż inne rodzaje skóry. Dobrym pomysłem jest również stosowanie pewnego rodzaju filtrów przeciwsłonecznych, zwłaszcza jeśli planujesz spędzać czas na świeżym powietrzu. Jeśli nie masz czasu na przygotowanie skóry, warto ponawiać aplikację SPF co około dwie godziny.

Oparzenie słoneczne jest odpowiedzią organizmu na nadmierną ekspozycję na promienie ultrafioletowe (UV) pochodzące ze słońca. Często towarzyszy mu kilka innych ciekawych objawów, w tym oparzenie podobne do oparzenia słonecznego i pęcherze. Ważne jest, aby zrozumieć, że objawy oparzenia słonecznego mogą się różnić w zależności od osoby, więc najlepiej być przygotowanym.

Oprócz ochrony przeciwsłonecznej, należy również nosić kapelusz z szerokim rondem, zwłaszcza jeśli planujesz spędzić dużo czasu na zewnątrz. Upewnij się również, że Twoje okulary przeciwsłoneczne są odporne na promieniowanie UV. Są one skuteczne w blokowaniu 99 procent promieniowania UV.

Oparzenie słoneczne niewłaściwego rodzaju może być bolesne, a nawet prowadzić do udaru cieplnego. Ważne jest również, aby pamiętać, że nawet w pochmurne dni, promienie UV nadal mogą uszkodzić skórę. Promienie słoneczne są najbardziej intensywne w godzinach popołudniowych. Oprócz słońca, wiatr może również wysuszyć Twoją skórę.

Skoro już przy tym jesteśmy, upewnij się, że umyłeś twarz przed wyjściem na zewnątrz. Pomoże to usunąć nadmiar olejów i pomoże Twojej skórze opalać się bardziej efektywnie. Możesz również zastosować krem nawilżający przed nałożeniem kremu przeciwsłonecznego. Jeśli tego nie zrobisz, istnieje większe prawdopodobieństwo, że później pojawi się u Ciebie wyprysk.

Istnieje również fantazyjna nazwa dla ol’ sunburst. Najlepszym sposobem ochrony skóry przed promieniami UV jest stosowanie kremu z filtrem, który zawiera SPF 15, plus. Dobrze jest ponawiać aplikację co około dwie godziny, aby zapewnić sobie pełną korzyść z ochrony przeciwsłonecznej.

Mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia zmarszczek, drobnych linii i zwiotczenia skóry

Posiadanie tłustej cery wiąże się z mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia zmarszczek, drobnych linii i zwiotczenia skóry niż w przypadku skóry suchej. Dzieje się tak dlatego, że skóra tłusta ma lepszą ochronę przed odwodnieniem niż skóra sucha.

Z wiekiem zdolność skóry do produkcji białek maleje. Oznacza to, że naprawa uszkodzeń skóry trwa dłużej. Starzejąca się skóra traci również zdolność do zatrzymywania wilgoci. Może to prowadzić do stanów zapalnych, które mogą pogorszyć stan skóry. Rutyna pielęgnacji skóry może pomóc zmniejszyć wygląd drobnych linii i zmarszczek.

Możesz również zapobiegać zmarszczkom, upewniając się, że Twoja skóra jest odpowiednio nawilżona. Oznacza to, że powinnaś pić dużo wody i myć twarz dwa razy dziennie. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, rozważ użycie kremu nawilżającego. Możesz również zastosować krem z filtrem przeciwsłonecznym o wartości SPF 30 lub wyższej. Ekspozycja na słońce może również spowodować zwiotczenie skóry, co może pogorszyć wygląd Twoich zmarszczek.

Z wiekiem Twój organizm będzie produkował coraz mniej białek i kolagenu. To właśnie on stanowi podstawę struktury i elastyczności Twojej skóry. Małe skurcze mięśni podczas mimiki twarzy również mogą powodować powstawanie zmarszczek. Twoja skóra zaczyna się również rozrzedzać, co może powodować kurze łapki i linie między brwiami.

Odpowiednia pielęgnacja skóry może zapobiec powstawaniu drobnych linii i zmarszczek, a także zwiotczeniu skóry. Niektóre produkty do pielęgnacji skóry zawierają przeciwutleniacze, które pomagają naprawić uszkodzenia skóry. Do przeciwutleniaczy należą witaminy C, E i A, które pomagają nawilżać skórę.

Starzejąca się skóra jest bardziej delikatna, dlatego należy uważać na ekspozycję na słońce. Promienie ultrafioletowe pochodzące ze słońca mogą sprawić, że Twoja skóra stanie się mniej elastyczna. Może również uszkodzić włókna elastyny, co sprawi, że Twoja skóra będzie obwisła.

Jest bardziej podatna na rozwój raka skóry

Posiadanie tłustej skóry jest związane ze zwiększonym ryzykiem rozwoju raka skóry. Dzieje się tak, ponieważ tłuste gruczoły łojowe produkują nadmierne ilości tłuszczu. Skóra jest również bardziej podatna na tworzenie się raka skóry na obszarach, które nie widzą dużo światła słonecznego. W miarę wzrostu guzów, są one bardziej prawdopodobne, aby rozprzestrzenić się na inne części ciała. Guzy te zazwyczaj nie zagrażają życiu, ale mogą powodować oszpecenie. Dermatolog może być w stanie wykryć raka skóry we wczesnym stadium i skutecznie go leczyć.

Osoby, które mają w rodzinie historię raka skóry, są w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju raka skóry. Ponadto, osoby z osłabionym układem odpornościowym są w grupie podwyższonego ryzyka. Osoby, które przyjmowały leki immunosupresyjne po przeszczepie narządów, mogą być również na wyższe ryzyko. Niektóre czynniki, takie jak radioterapia, używanie tytoniu i przewlekłe owrzodzenia skóry, mogą również zwiększyć ryzyko rozwoju raka skóry. Posiadanie predyspozycji genetycznych do zachorowania na raka skóry lub zaburzeń genetycznych, które wpływają na zdolność skóry do naprawy uszkodzeń spowodowanych promieniowaniem UV, zwiększa ryzyko rozwoju raka skóry.

Zazwyczaj rak skóry rozwija się w miejscach ciała, które są wystawione na działanie promieni słonecznych. Guzy są zazwyczaj niewielkie i znajdują się w górnych warstwach skóry. W miarę rozwoju mogą one zwiększać swoje rozmiary i rozprzestrzeniać się na naczynia krwionośne i węzły chłonne. Mogą również zmienić kształt lub wykształcić nieregularne krawędzie.

Głównymi czynnikami ryzyka wystąpienia SCC są przewlekłe podrażnienia i nie gojące się wrzody. Osoby, u których w przeszłości występowało atopowe zapalenie skóry, są bardziej narażone na rozwój SCC. Atopowe zapalenie skóry to choroba skóry, która zwykle związana jest z trądzikiem. Jednak inne czynniki mogą ją wywołać.

Podobne tematy